חיפוש
  • עדי נסים

אולי זו האמת

עודכן ב: 29 אוק 2019

ראיון רחוב – איפה זה פוגש אותי? אסיה וקו תאילנד, צ'אנג מאי מקדש וואט צ'די לואנג (Wat Chedi Luang Worawihan) 23.3.2019 ______________________________

מסביב לשולחן כתום פגשתי שלושה נזירים בני עשרה ושוחחתי איתם. שלושתם התחילו את מסגרת הנזירות מבחירה. מסגרת הנזירות במקדש מחליפה את לימודי התיכון שלהם. הם לובשים גלימות כתומות בגוונים שונים.


הם חייכנים ורגועים. הם בני עשרה אך לא דבוקים לסמרטפון שלהם. יש לכולם משהו מסקרן בעיניים, מעין ניצוץ לא מוסבר. הם מסתכלים לי בעיניים גם כשיש שתיקה. ויש בהם הרבה מאוד רוגע.

במהלך השיחה שלי עם הנזירים התיישבו בצידו של השולחן הכתום שלושה צעירים, שני גברים ואישה אחת. אחרי השיחה עם הנזירים השלושה שאלו אותי שאלה מפתיעה. הם סטודנטים באוניברסיטת צ'אנג מיי והם מחפשים לראיין תיירים זרים אודות תאילנד.

לראיין? אותי? ברור שהסכמתי. אחרי הראיון הקצר שערכו ביקשתי לראיין אותם בעצמי. שני הגברים שבהם הסכימו, והבחורה החמודה והביישנית עמדה מהאחורי המצלמה.

זה מעניין שכך נקרא לדרכי הראיון הזה. לפני הנסיעה הבטחתי לעצמי שעכשיו, בשקט שנוצר בטיול הזה אוכל להתקדם עם ראיונות רחוב וסוף סוף להוציא אותו לאוויר העולם. להוציא אותו מהמחשב שלי ומהעולם הפרטי שלי ולשלוח אותו החוצה אל העולם. ומה שיהיה יהיה.


והנה אני כאן, בטיול שכל כך חיכיתי וציפיתי לו ודווקא כאן משהו מונע ממני להתקדם ולעשות את זה. הרבה מאוד פחדים שהצטברו סביב הפרויקט הזה. הפחד מכישלון, הפחד מאכזבה, הפחד מחשיפה – כולם התיישבו עליי והכבידו. עד כדי כך שהרגשתי שאין בו כוחות לפנות לאנשים חדשים ולראיין אותם. וכך במקדש הזה, בלי שום תכנונים הגיעו עד אליי שלושת הצעירים המקומיים האלו.


ישבנו סביב אותו השולחן הכתום והתחלנו לדבר. קו הוא בן 20 הוא נולד וגדל בצ'אנג ריי. אסיה בן 21, הוא במקור מבנקוק. שניהם סטודנטים בשנה השנייה ללימודי היסטוריה באוניברסיטת צ'אנג מיי. יחד עם הבחורה השלישית הם עובדים על משימה לאוניברסיטה ולכן ראיינו אותי. הם צעירים מאוד, אך הרגשתי שיש בהם הרבה עומק.

השאלה הראשונה ששאלתי אותם היא שאלה שבניגוד לכל השאלות האחרות יכולה לחזור עצמה בראיונות שלי. אולי בגלל שהיא מעסיקה אותי באופן אישי. שאלתי את אסיה וקו מה גורם להם להיות מאושרים. קו ענה ראשון על השאלה, ואמר:

"מה שגורם לי להיות מאושר... אני חושב... שאני." הוא אמר והשאיר אותי המומה. קו המשיך והסביר שכאשר הוא מרגיש לא טוב עם עצמו הדבר הראשון שהוא עושה זה גורם לעצמו להיות שלו. הוא הולך לישון, הוא נרגע והוא מתנהג לפי עקרונות הויפאסאנה. הוא מתחבר לעצמו.

קו סיפר שבעבר הוא היה בודהיסט והיום הוא אתאיסט. הוא הרגיש שהבודהיזם גוזל ממנו יותר מדי זמן ועבודה קשה. הזמן שלו יקר, אין לו זמן להיות בודהיסט. אך בלי קשר לדת, הוא יכול לגרום לעצמו להיות מאושר באמצעות חיבור לעצמו.


אסיה סיפר שכאשר רע לו עם עצמו הוא פונה לתפילה. אסיה הוא מוסלמי, והוא עוקב אחרי עקרונות התפילה המוסלמית וקורא קוראן לאחר התפילה. אחרי סשן הקריאה והתפילה הוא מרגיש שהוא מחובר לאלוהים ולעצמו. בכל פעם אחרי הלימודים באוניברסיטה הוא חוזר לחדר המעונות שלו ומתפלל. אחרי זה הוא מרגיש שלו.


שאלתי את קו ואסיה מה הם מאחלים לעצמם לעתיד. אסיה סיפר שהוא מעוניין להשתלב במשרד החינוך התאילנדי. הוא מרגיש ששיטות החינוך בתאילנד מיושנות ושהן דורשות רענון. קו סיפר שהוא רוצה להיות ארכיאולוג. קו המשיך והסביר לי שהוא חושב שתאילנד כמדינה סובלת מלאומיות. מה שגורם לה לא לדבוק באמת, לשקר למדינות אחרות, ובכך, לשקר לעצמה. קו רוצה למצוא את האמת.

"מהי האמת עבורך?" שאלתי את קו.

"האמת היא שבני אדם הם בני אדם. אין אנשים שהם מעל אנשים אחרים".

ואז הוסיף אסיה: "מעל הלאומיות קיימת האנושיות".

הפניתי את אותה שאלה לאסיה, ושאלתי אותו: "מהי האמת בשבילך?"

"אני חושב שצריך להתייחס לאנשים בעדינות. גם אם אין לך אמונה בדת, לא צריך להתייחס אליך כנחות, אלא כשווה לכולם. יש להתייחס לאנשים כמו שהיית רוצה שיתייחסו אליך. זה כלל הזהב".


השיחה עם אסיה וקו גרמו לי להרהר. אולי החיים הם בעצם פשוטים? אולי החיים הם לא כאלה קשים כמו שחונכתי להאמין? אולי אני זו שעושה אותם מסובכים יותר ממה שהם?


אולי זה לא משנה לאיזה דת אני משתייכת, בת כמה אני, אם אני עוטה על עצמי גלימה כתומה או לא, איזו שפה אני מדברת, כמה עשירה אני, איך אני נראית, איפה אני בעולם או מהו מצבי הבריאותי. אולי אני פשוט יכולה לגרום לעצמי להיות מאושרת. ואולי, רק אולי, זוהי האמת.


אולי לפעמים לא צריך להתאמץ כל כך הרבה? וכשלא מנסים - דברים פשוט קורים. כמו שלושה סטודנטים צעירים ומקסימים שהתיישבו לצידי בשולחן הכתום. בלי שתכננתי. ואולי פשוט יהיה בסדר, אני לא דואגת.
  • Instagram - Grey Circle
  • Facebook - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle