חיפוש
  • עדי נסים

ארעיות

הסיבה להקמת הסוכה היא, בין היתר, כדי להתחבר למימד הארעי בחיינו. לצאת מהמקום הנוח והקבוע. מהבית שלנו אל הסוכה, אל הזמניות והארעיות - כהזדהות עם בני ישראל בשנות נדודיהם מדבר.


אחד המסרים הגדולים ביותר שהביא עימו בודהה הוא שהכל ארעי, הכל משתנה כל הזמן, בין אם נרצה ובין אם לאו. דמיינו בעיני רוחכם עץ - חשבו על העלים שלו ,הגזע, השורשים - הם משתנים כל הזמן. העלים נושרים או מתחדשים, הגזע נסדק או גובהה, השורשים מתארכים או מתחזקים. כך גם החיים שלנו. רגע שהיה לא יחלוף. אנחנו משתנים כל הזמן. העור שלנו מתחדש ומתחלף, האיבריים הפנימיים משתנים. הביטו על עצמכם במראה - כל שנייה היא שינוי. זוהי ארעיות.


יש כוח גדול מאוד במימד הארעיות בעיני. הראיונות שאני עורכת ברחוב מתאפיינים גם בארעיות. שהרי אני יוצרת אינטראקציה חברתית שהיא זמנית, אינה קבועה, אינה מתוכננת, ספונטנית. אותה אינטראקציה חברתית ארעית יוצרת יתרונות רבים. זו לא חייבת להיות אינטראקציה שמוגדרת כראיון. אלא זוהי יכולה להיות שיחה, חלופה של מילות "שלום", חיוך או מבט בעיניים.


🔺אם כך, מה נותנת לנו אינטראקציה חברתית ארעית?🔺


🔸להיות מי שאנחנו🔸 - כשאני ניגשת לשוחח עם מישהו זר שאינני מכירה אני יכולה להיות מי שאני רוצה להיות. מה שאני רוצה להיות. ובעיקר - מי שאני עכשיו. אני נמצאת בכאן ועכשיו. לעומת זאת, כשאני מפתחת אינטראקציה חברתית עם אנשים שאני מכירה, אני באיזשהי מידה "מחוייבת" להיות העדי שאני וגם העדי שהם מכירים. יש לי חברה מאוד טובה ותומכת. עד לפני כמה חודשים כשהייתי משתפת אותה בדברים שקורים בחיי היא הייתה יכולה להגיב ב: "עדיקי, אבל את חסרת ביטחון אז..." עד שיום אחד לפני כמה חודשים אמרתי לה: "אני לא מבינה מה את רואה, אבל אני כבר לא חסרת ביטחון, השתניתי" מאז היא לא אומרת לי את זה יותר. חשבו על זה, כשאנחנו מתנהלים באינטראקציה חברתית מול זרים הם רואים רק אותנו כמו שאנחנו עכשיו. הם לא רואים את המטענים, את הקשיים ואת מי שהיינו לפני שנים.


🔸אנחנו מסבירים את עצמנו טוב יותר 🔸 - בספרה When Strangers Meet כותבת Kio Strak שכשאנחנו מקיימים אינטראקציה ארעית עם א.נשים שאנחנו לא מכירים אנחנו נוטים להסביר את עצמנו טוב יותר - את מבוקשנו, את רצוננו, את הרקע שלנו. בעוד שכשאנחנו מקיימים שיחה עם א.נשים שאנחנו מכירים אנחנו מצפים שיבינו אותנו, לפעמים עד כדי "שיקראו את המחשבות שלנו". כשאנחנו מסבירים את עצמנו יותר טוב אנחנו גם ברורים לעצמנו. כשאנחנו ברורים לעצמנו אנחנו חיים את החיים בצורה ממוקדת ומדוייקת יותר.


🔸הפתעות🔸 - כן הפתעות. למה אני מתכוונת? לכו ברחוב, התחברו למימד הארעיות. שום רגע שהיה אינו יחלוף. כך גם האנשים שאתם רואים. שום איש או אישה שעברו לא יחלפו על פניכם.ן בדיוק באותו האופן. עם המחשבה הזאת שאלו מישהו.י לא מוכר שאלה - מה שלומך? מאיפה קנית את הנעליים? נפלת מגן עדן? אתה בא לפה הרבה? מזג האוויר יפה היום, הא? אתה ממש מוכר לי, אולי היינו ביחד בצבא? אפשר ללטף את הכלב שלך? מאיפה קנית את האוזניות? רוצה לשתות איתי קפה?


ואז יקרו הפתעות. סמכו עליי.

חג ארעיות שמח


  • Instagram - Grey Circle
  • Facebook - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle