חיפוש
  • עדי נסים

על שינויים

עודכן ב: 29 אוק 2019

ראיון רחוב - איפה זה פוגש אותי?

יורס Joris

7.4.2018

רישיקש

הודורישיקש, הודו.

ריחות, אנשים, צבעים, בלאגן בתוך סדר, סדר שבתוך בלאגן. קופים, כלבים, פרפרים, רעשים מכל עבר. רוחניות, מדיטציה, יוגה וגנגס. שם, ברישיקש פגשתי את יורס. אחרי שנת צהריים יצאתי מהחדר בגסטהאוס ופגשתי אותו, את השכן שלי מהגסטהאוס. יורס ישב בשמש הקופחת, מרוח בשמן קוקוס (כדי להילחם ביובש, לדבריו) עיניו נצצו. ניגשתי אליו והתחלנו לדבר. אחרי שיחה קצרה שאלתי את יורס אם הוא מוכן להתראיין והוא הסכים.


על הדשא בגסטהאוס התבצע הראיון. יורס הציע שנפתח את הראיון בשתי דקות של מדיטציה. הצעה מפתיעה. אני אוהבת שמפתיעים אותי. זה מה שכיף בראיונות רחוב - אף פעם אי אפשר לדעת מאיפה תגיע אליי ההפתעה. ברור שהסכמתי.

יורס הוא הולנדי בן 39. בשנתיים האחרונות הוא עובד בענף התיירות באיביזה, ספרד. הוא רווק ואין לו ילדים. בזמן שאנחנו כאן, ברישיקש, יורס קם בכל יום השקם בבוקר ומתרגל מדיטציה במשך שעה בחדרו ולאחר מכן הולך לתרגל יוגה. הוא מספר שהוא מלווה מטפלת רוחנית מקומית ולומד ממנה. יורס רגוע אך עם זאת אנרגטי וחיוני. הוא נהנה לדבר ואני נהנית להקשיב לו.


יורס מספר שבגיל 23 התמכר לקוקאין. למראית עין חייו התנהלו באופן רגיל. יורס חי באמסטרדם בדירה שהשכיר וגם עבד. כדי להרגיע את המיינד צרך קוקאין ואלכוהול. כך עברו להן 7 שנים עד שהתוודה בפני הוריו על ההתמכרות לקוקאין והצהיר שהוא צריך עזרה. משם התחיל מסע של מרכזי גמילה ברחבי אירופה. דברים התחילו להשתנות כשגילה את מדיטצית הויפאסנה ותרגול היוגה. התרגול, כך מספר, עזר לו לשלוט במיינד שלו ולהתרכז בעצמו.


שאלתי את יורס איך הוא נפטר מהמחשבות הבלתי פוסקות של המיינד שלו. הוא צחק ואמר שזה כמו לשאול את בודהה איך הוא הגיע להארה. צחקתי. ואז יורס התחיל לספר לי את סיפור ההארה שלו.


בחודש פברואר 2015 יורס טייל עם ידידה הודית שלו ועם משפחתה בדרום הודו. באחד מהימים הם נסעו לבקר במקדש. כשהגיע למקדש יורס הרגיש שמשהו הולך לקרות. הוא התיישב ליד אנשים שתרגלו מדיטציה וברגע שהתיישב הרגיש גל של אנרגיה שהגיע מהרגליים ועלה מעלה. יורס היה המום ולא הבין מה קורה עד שהחליט לשחרר ונתן לעצמו לבכות, כך במשך כמה שעות.


כשישב לצד מתרגלי המדיטציה במקדש ראה במו עיניו את האגו שלו ואת תהליך הניתוק של המוח מהאגו. יורס הצליח להשקיף על עצמו, על התנהגותו ועל השתלטות האגו על החיים שלו. יורס מספר שהיום הוא אינו מזוהה עם המחשבות שלו וחופשי מהן. לשם אני רוצה להגיע, הרהרתי לעצמי. לחופש מהמחשבות שלי. אבל איך מגיעים לשם?


לפני כשנה החלטתי להסתכל לעצמי בעיניים ולחשב מסלול מחדש. לגמרי מחדש. ההחלטה על חישוב המסלול הגיעה מתוך ההבנה שהתרחקתי מעצמי. שכחתי מי אני, מה אני אוהבת, מה אני רוצה לעשות, מי אני רוצה להיות.


תקופה ארוכה שחוויתי התקפי חרדה, לחץ והרבה מאוד עצב. ואז הבנתי שאין ברירה. אם אני להתחבר לעצמי מחדש, להניח למחשבות וליצור לעצמי את החיים שאני רוצה - אני צריכה ליצור שינוי. וכדי לעשות שינויים, כך לימדו אותי, צריך לעשות עבודה.


כחלק מאותה עבודה התחלתי להבחין במחשבות שלי. אומרים שכדי ליצור שינוי פנימי צריך בתור התחלה להבחין בהרגלים הקודמים שלנו. הרגלים שאנחנו רוצים להיפטר מהם. הבנתי שאחד הדברים שמעכבים אותי הוא המיינד שלי. הוא תמיד שם, תמיד יש לו מה להגיד. לרוב הוא חושב מחשבות מטרטרות שיוצרות רעש רקע גדול ובלתי פוסק שמכסה את התחושות הפנימיות והאמתיות שלי.


בראיון שיתפתי את יורס באחת מהמחשבות שהציקו לי בתקופה האחרונה ושאלתי "לפעמים אני תוהה האם דברים השתנו בי או שאני היא אותה אני מלפני שנה”

יורס הסתכל עליי בחיוך, ושאל "האם את היא אותה את?"

"לא" עניתי

"הא" הוא אמר, "למה?" המשיך כאילו ידע מה הולכת להיות התשובה שלי

"משהו בי השתנה" עניתי. דמעתי, התרגשתי. משהו השתנה. אני משתנה.


אחרי הראיון יורס ואני הפכנו לחברים ובילינו הרבה יחד במשך השהות שלי ברישיקש. אף פעם אי אפשר לדעת מה יהיה גודל ההפתעה בראיונות רחוב. טבלנו בגנגס, אכלנו, טיילנו ושתינו הרבה מיץ אננס עם ג'ינג'ר. אחר הצהריים אחד, אחרי שאכלנו טוטס גבינה ליד אשראם עם נוף מקסים לגנגס, הלכנו יחד לשמוע הרצאה של מנהיג רוחני ממוצא בלגי.

כשהגורו הרוחני דיבר על שינוי אמר שלעולם לא נוכל לראות את השינוי כשהשינוי קורה. הוא הסביר שאם אנחנו רואים רכבת נוסעת בעודנו יושבים בתוך רכבת שחונה ברציף, לעולם לא נדע אם זוהי הרכבת שלנו שזזה או הרכבת המקבילה. יורס ואני הסתכלנו אחת על השנייה וצחקנו. רגע קסום.  • Instagram - Grey Circle
  • Facebook - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle